Dec 22, 2010
"Gradologija" | studio B | ...o višenamenskoj sali OS Svetozar Marković
isecak iz emisije | Gradologija | URBIS
objekat | Višenamenska sala | OŠ „Svetozar Marković", Ul.Hadži Milentijeva br.62, Vračar, Beograd
autori | Vladimir Anđelković d.i.a, Dijana Adžemović Anđelković d.i.a., Ranko Pavlović d.i.a. i Dejan Danilović d.i.a.
saradnik | Aleksandar Bogojević d.i.a.
Projekat | 2008 -- 2009
Realizovano | Januar 2010
obrazloženje rešenja | Multifunkcionalna sala OŠ „Svetozar Marković", nalazi se u podrumu i predstavlja prostor nekadašnje ugljare.
Osnovno polazište prilikom izrade idejnog rešenja i glavnog projekta enterijera, bilo je zadržavanje primarnog koncepta prostora, imajući u vidu arhitektonske vrednosti objekta i zatečenog ambijenta ugljare, određenog starom patiniranom opekom na zidovima.
Projektantski pristup je baziran na stvaranju arhitekture kao kulturnog objekta koji ističe moć komunikacije i koji privileguje oblik kao jezički element i narativnost. Posmatrajući arhitekturu kao mesto susreta i stalne scene čovekovih zbivanja, kreiran je prostor koji je na granici filozofski osmišljenog i materijalnog. Tako je korisnost i upotrebnost prostora morala da ima prioritet nad obrascem rada, osim onda kada smo mogli da udovoljimo i jednom i drugom.
Zbog potrebe za stvaranjem upotrebljivog prostora, shvatamo da je zapravo svrha arhitekture u njenoj društvenoj funkciji, što znači da je ona u bukvalnom smislu sredstvo neposrednog rada i života. Upotrebnost, opravdanost I utilitarnost objekata arhitekture su neiskjučivi postulati njene egzistencije.
Projektantski pristup baziran na shvatanju arhitekture kao oruđa u komunikaciji, tretirao je namenu novoprojektovane višenamenske sale kao mesto za odvijanje sadržaja edukativnog i zabavnog karaktera u sklopu školske nastave, kao što su : priredbe, prijem novih generacija učenika, dodela svedočanstava i knjižica, puštanje različitih edukativnih projekcija, održavanje javnih časova i predavanja. Tako je formiran moderan polivalentni prostor koji ima za cilj da se razvija zajedno sa potrebama školskog sistema i samih učenika.
Bilo je neophodno ostvariti mogućnost podele višenamenskog prostora na dva različita ambijenta, sa različitom tipologijom sedenja, za aktere u događaju i za posmatrače. Tako je i nastao prostor definisan binom i kontinualnom rampom sa drvenim klupama za učenike, kao i bočni prostor sa stolicama za posmatrače, roditelje i nastavnike. Posebno se insistiralo na upotrebi prirodnih materijala određenih taktilnih svojstava. Sama materijalizacija sale je određena karakterom prostora nekadašnje ugljare, zadržavanjem i saniranjem zidova od opeke, vidnom kasetiranom tavanicom kao i vidnim termo-tehničkim instalacijama.
Projektom je omogućeno izlaženje iz sale direktno u spoljni prostor dvorišta probijanjem otvora, formiranjem stepeništa i protivpožarnog izlaza. Pomoćni izlaz iz sale vizuelno je skriven belim pregradnim elementom koji ujedno i zaustavlja rampu i predstavlja zaleđe amfiteatra. „Bela platna" (platna za projekcije) predstavljaju pokušaj projektanta da formira modernu opnu koja ne pokriva postojeću strukturu zida već je afirmiše i ističe važnost zatečenog ambijenta i odnos novoprojektovanih i postojećih elemenata prostora.
Zbog potrebe da se unutar sale zadrži prostor kotlarnice formiran je ulaz u sklopu još jednog „belog platna" u ravni bočnog zida, sa ulazom u garderobu za potrebe učesnika u programima koji se u sali odvijaju. Ispred ulaza u multifunkcionalnu salu formiran je prostor galerije koji ima za cilj da upotpuni sadržaj višenamenske sale.
Multifunkcionalna sala svim svojim elementima ugrađenim u prostor nekadašnje ugljare, određuje čitanje arhitekture putem ritmičnog ponavljanja upotrebljenih formi. Jezik arhitekture se koristi za kreiranje „ritma" prostora koji kao takav služi nameni za koju je projektovan i omogućava razvijanje svojih kapaciteta sa vremenom koje dolazi.
Oct 4, 2010
NARODNI MUZEJ | radovi koji su se plasirali u II stepen konkursa za idejno arhitektonsko konceptualno rešenje i prostorno programsku analizu

Radna šifra 03- Autorska šifra 31807
Autori: Marija Krsmanović d.i.a ,Milica Olujić d.i.a , Milena Kordić d.i.a
Radna šifra 30- Autorska šifra 10000
Projekat je urađen u okviru preduzeća ARCHTIC d.o.o.
Autor- Zoran Radojičić, dipl.ing.arh
Projektant- Boris Vuković, dipl.ing.arh.
Saradnik- Aleksandar Kostić, dipl.ing.arh.
Konsultant za TT instalacije- Radoslav Galić, dipl.ing. maš.
Konsultant za konstrukciju- Milan Radojičić, dipl.ing.arh.
Radna šifra 32- Autorska šifra 11011
Autori:
Zorica Savičić, dipl.ing. arh., Zoran Dmitrović, dipl.ing.arh., Vladimir Anđelković, dipl.ing.arh.
Dijana Adžemović Anđelković, dipl.ing.arh., Aleksandar Bogojević, dipl.ing.arh.
Radna šifra 42- Autorska šifra 88000
Rad je urađen u okviru “Re:a.c.t.”
Autori: Grozdana Šišović i Dejan Milanović
Radna šifra 46 - Autorska šifra 18101
Autor- Vladimir Lojanica, d.i.a.
Saradnja na projektu:
Sonja Pešterac, d.i.a.
Marija Ćorluka- Mijović, d.i.a.
Vladimir Cvejić, d.i.a.
Nikola Ilić, d.i.a
Marija Konstandinidis, d.i.a.
Rad je urađen u okviru “Mašinoprojekt KOPRING”, a.d.
izvor - DAB (Drustvo arhitekata Beograda)
http://www.dab.rs/vesti/252-konkurs-za-narodni-muzej.html
izvor - Vecernje NOVOSTI
http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:302508-Narodni-muzej-sve-blizi-obnovi
May 30, 2010
Rezultati konkursa "Igraj na talenat" | Drzavna lutrija srbije + Mikser
1. Vladimir Anđelković 2. Vladimir Anđelković 3. Danilo Nedeljković 4. Vesna Pešić 5. Marko Salapura & Aleksandar Hrib 6. Milena Veletić 7. Maja Josifović 8. Miroslav Živković 9. Sara Radonja 10. Miljan Čizmović. Nagradu publike festivala Mikser, dobio je Vladimir Anđelković!
B92 vesti - snimak
zidna grafika pod radnim imenom TRADICIJA

zidna grafika pod radnim imenom PRIRODA

detalj

May 26, 2010
Mikser | konkurs | igraj na talenat

U saradnji sa kulturnom organizacijom Mikser,raspisan je konkurs Igraj na talenat. Cilj konkursa je bio potraga za lepšim radnim ambijentom i mladim talentovanim umetnicima i
dizajnerima.
Ušli smo u uži izbor 16 od pristiglih preko 120 radova. Proglašenje pobednika konkursa se dešava poslednjeg dana festivala, 29.maja u 19.30 h na drugom spratu Expo zone,na štandu Lutrije Srbije.
Apr 28, 2010
Mar 28, 2010
Priznanja | 32. Salon arhitekture
Otvoren Salon arhitekture
Mar 9, 2010
Mar 7, 2010
32. SALON ARHITEKTURE
32. SALON ARHITEKTURE od 25.marta - 30.aprila 2010 u MUZEJU PRIMENJENE UMETNOSTI u Beogradu
detaljnije...
BLOK 25 - 26 :: ŠUSTIKLA :: Specijalne konstrukcije





Autori projekta: Vladimir Anđelković, Dijana A. Anđelković, Jelena Ristic i Tijana Jacović
u saradnji sa prof. Miodragom Nestorovićem i projektantom Beogradske arene Vladom Slavicom